Eile algas suvi!
Lastel on nüüd koolivaheaeg ja palju vaba aega. Hoiame neil silma peal ja räägime ohtudest, mis paljude lemmikus – nutimaailmas suhtlemisel tekkida võivad. Samuti julgustame neid teada andma, kui inetut käitumist kusagil märkavad.
Loe Kiusamisvaba Kooli soovitusi ja hoolime teineteisest, sest nii saame enda ümber mõnusa suhtlusringi hoida.
1. Tõstke teadlikkust
Selgitage, mis on küberkiusamine. Küberkiusamine hõlmab veebis toimuvat kiusamist, nagu solvavad kommentaarid, ähvardused, valeandmete levitamine ja isikliku info avalikustamine. Teadlikkus on esimene samm ennetamisel.
Selgitage lapsele, mis on küberkiusamine ja miks see on kahjulik. Arutage võimalikke olukordi ja rõhutage, et laps võib alati teie poole pöörduda, kui midagi halba juhtub.
2. Seadke reeglid ja piirangud
Määrake ekraaniaja piirangud. Uuringud näitavad, et liigne ekraaniaeg võib suurendada küberkiusamise riski. Seadke mõistlikud piirangud, et lapsed saaksid piisavalt aega ka muude tegevuste jaoks.
3. Jälgige lapse käitumist ja meeleolu muutusi
Julgustage avatust ja suhtlemist. Looge keskkond, kus laps tunneb end mugavalt oma muredest rääkimiseks. Regulaarne suhtlemine aitab tuvastada probleeme varases staadiumis.
Lisaks olge tähelepanelik muutustele lapse käitumises, nagu näiteks ärevus, depressioon, isutus või huvi kadumine hobide vastu.
4. Toetage ja tegutsege
Õpetage lapsele vastutustundlikku internetikäitumist. Rääkige lapsele, kuidas olla internetis sõbralik ja austav. Õpetage neid, et ka nemad ei tohiks osaleda kiusamises ega jagada solvavat sisu.
Kui teie laps langeb küberkiusamise ohvriks, kuulake teda ja võtke olukorda tõsiselt. Pöörduge vajadusel kooli või mõne muu spetsialisti poole abi saamiseks.
Küberkiusamine on tõsine probleem, mis ei kao suveks kuhugi. Lapsevanemad mängivad olulist rolli laste turvalisuse tagamisel digimaailmas. Teadlikkus, reeglite kehtestamine, lapse käitumise jälgimine ja toetamine on võtmetegurid, mis aitavad vähendada küberkiusamise riski ja tagada, et suvi oleks kõigile turvaline ja rõõmus.
Kiusuennetuse kohta saab kõige täpsemat ja tõesemat infot ikka kodulehelt www.kiusamisvaba.ee
Kui juhtub, et teie laps või lähedane on siiski sattunud kiusamisloos osaliseks, siis esmast abi saab ka meie lapsevanemate miniõpikust https://data.kivaprogram.net/ee_lapsevanematele/.
Toetame sel aastal Kiusamisvaba Kooli küberkiusu tõkestamisel.
Koos muudame Eesti kõigile paremaks!